8 تاثیر ترک سیگار بر بدن + 1 تجربه

تاثیر ترک سیگار بر بدن

همه تاثیرات ترک سیگار بر بدن: خب مرسی که تازه نفس را برای این موضوع انتخاب کردی. در این پست میخواهم همه تاثیرات ترک سیگار را توضیح بدهم. هم طبق تجربه خودم و هم طبق نتایج علمی و منابع معتبر جهان!

مهمترین آثار ترک سیگار

سعی میکنم مهمترین آثار ترک سیگار را با خواندن این مطلب متوجه بشوی، تا بتوانی تصمیمت را با آگاهی بیشتر و ذوق و شوق فراتری بگیری. به هر حال یکی از آثار ترک سیگار، اتفاقات خوبی است که در بدنمان می افتد. پس بیا تا از تمام جنبه های ممکن به این قضیه نگاه کنیم.

تاثیر ترک سیگار بر چهره

تاثیر ترک سیگار روی چهره و مخصوصا صورت و لپ ها اولین نکته ای است که به آدم ذوق و شوق میدهد.

به خاطر دارم سالها پیش در یکی از روزهایی که سیگار میکشیدم، برای تفریح به آبشار نیاسر کاشان رفته بودم. کنار آن دکه های فروش ترش و ملس، یک آقای میانسال من را در حال سیگار کشیدن دید.

نیاسر کاشان

من داشتم به سیگارم پک میزدم. رو به من کرد و گفت: «این پک زدن ها لُپهاتو میبره تو ها! صورتت خیلی بد فرم میشه.»

خب راستش را بخواهی! سن بالا، محاسن سفید، و اینکه از اهالی بومی نیاسر بود کمی مرا در جواب دادن محتاط کرد. اگر تو بودی چه می گفتی؟

نمیشد حالا برای یک فرد در آن سن و سال، درس احترام و آداب اجتماعی داد. اگر چه به من حسابی برخورد… اما چیزی نگفتم.

ادامه داد: محکم پک نزن حداقل! کمی لحنش را ملایم تر کرد و سعی داشت این را با دلسوزی بگوید.

من که خوشم نیامد. اصولا از نصیحت خوشم نمی آمد. اما خب! جدای از جسارت و بی ادبی که به خودش اجازه داد بود راجع به من اظهار نظر کند (یادم نیست جوابش را چه دادم اما هر چه بود کمی عصبانی شدم)، بالاخره حرف بی راهی نمیزد.

وقتی محکم از سیگار کام میگیری، یک تو رفتگی بد حالت زیر گونه هایت به وجود می آید. یعنی در اغلب مواقع آدمها تا نگاهشان به تو بخورد، بلافاصله از حالت چهره ات تشخیص میدهند که سیگار میکشی و خب … حداقل از لحاظ اجتماعی حس خوبی به آدم نمیدهد…

مسلما بعد از ترک سیگار به زودی ها این تاثیر از بین نمی رود اما قول میدهم بعد از سه چهار سال کم کم میبینی فرم صورتت به حالت عادی برگشته. کمی کُند این اتفاق می افتد اما به هر حال همینکه درست می شود جای امیدواری است.

تاثیر ترک سیگار بر مو

تاثیر ترک سیگار بر مو هم از آن دسته موضوعاتی است که مخصوصا برای خانمها خیلی مهم است. قبلا در پست دختری که سیگار میکشه یعنی درباره ماجرای زن و سیگار صحبت کرده بودیم.

حتما میدانی که توکسین (سم)های مختلفی در دود سیگار وجود دارد. این سمها باعث آسیب رسیدن به دی ان ای موها می شوند. نتیجه؟ با سیگارکشیدن موها زودتر نازک می شوند. زودتر رنگشان را از دست میدهند و زودتر ریزش میکنند.

تاثیرات سیگار بر مو

خوب است که بدانی ترک سیگار به این تخریب پایان میدهد. اگر سیگار را ترک بکنی، از آسیب رساندن بیشتر به ریشه موهایت جلوگیری میکنی!

وقتی سیگار را ترک بکنی، مواد مغذی و اکسیژن بیشتری از طریق خون در سراسر بدنت حمل می شود. در نتیجه مواد مغذی بیشتری هم به موهای تو میرسد. در نتیجه ریزش مو کاهش پیدا می کند.

تاثیر ترک سیگار بر فشار خون

اگر چه این جملات جایگزین نظر پزشک نیستند اما به صورت کلی راجع به تاثیر سیگار بر فشار خون و تاثیر ترک سیگار بر فشار خون بهتر است نکته ای را بدانی:

تاثیر ترک سیگار بر فشار خون

سیگار با باریک کردن رگها و افزایش فشار خون، باعث لخته شدن خون می شود و این ریسک حمله قلبی را واقعا بالا می برد.

تحقیقات نشان داده که 20 دقیقه بعد از ترک سیگار، فشار خون و ضربان قلب شما متعادل تر می شود و بعد از دو سه هفته کلا جریان خون هم بهتر می شود...

خود پدربزرگ خدا بیامرز من بر اثر ایست قلبی فوت کرد. در حالی که به نظر می رسید سالهای عمرش باید خیلی طولانی تر می بود نسبت به وضعیت جسمانی و روحی اش.

سیگار و ایست قلبی

تاثیر ترک سیگار بر ریه

هرچقدر سیگار را زودتر ترک بکنی، تاثیر ترک سیگار بر ریه سریعتر حاصل می شود.

معمولا ریه دارای سیستم خودترمیم گری است. یعنی وقتی چیزی مضر وارد ریه می شود، ریه خود به خود شروع به تشکیل مخاط میکند. این کار جالب ریه جهت میکروب زدایی و از بین بردن عوامل بیماری زا است. به همین خاطر وقتی سیگار را ترک بکنید ممکن است اوایل احساس سنگینی در این قسمت داشته باشید.

تاثیر ترک سیگار بر ریه

زمان معمول برای بازیابی ریه بعد از ترک سیگار حدودا 1 ماه است. معمولا از این زمان به بعد ریه تو را مجبور به سرفه و خلط پس دادن می کند. چون تا قبل از آن موقع به خاطر آسیبهایی که از لعاب تنباکو دیده بوده فرصت این کار را نداشته است.

من خودم معمولا تا سه سال بعد از ترک سیگارم درگیر ریه بودم. یعنی با یک سرماخوردگی و یا استنشاق ساده ی آلودگی هوا، بلافاصله دچار عفونت ریه میشدم که این خیلی عذاب آور بود. عفونت ریه کمی ترسناک است چون واقعا مستقیم روی ظرفیت اکسیژن رسانی بعدا تاثیر میگذارد. به همین خاطر، حال کرونایی ها را شدیدا درک میکنم! اگر دوست داشتید پست کرونا و سیگار را هم بخوانید.

پاکسازی ریه

روشهای پاکسازی ریه به صورت مختصر:

  • بخار درمانی
  • سرفه کنترل شده
  • ورزش و تمرین
  • چای سبز
  • خوراکیهای ضد التهاب مثل گیلاس و بلوبری
  • چای سبز

تاثیر ترک سیگار بر لاغری

ماجرای سیگار و چاقی لاغری تقریبا یک مساله پیچیده است. خیلی از آدمها را دیده ام که به خاطر افزایش وزن بعد از ترک سیگار دوباره سیگار را شروع کرده اند. اما ماجرا چیست؟ آیا با چنین مساله ای رو به رو شده ای؟ آیا مثل ماجرای ترک سیگار مهناز افشار تو هم دغدغه چاقی بعد از ترک سیگار را داری؟

اول بگذار یک مساله را برای تو تشریح کنم:

تاثیر ترک سیگار بر لاغری

ضعیف بودن را از لاغری تفکیک کن. سیگار تو را ضعیف میکند. لاغری با ضعیف بودن فرق میکند. یک نفر در عین لاغر بودن میتواند قوی باشد. اما کسی که ضعیف است هم وزنش کم است هم زود بیمار می شود هم بیماری به بدنش می ماند و هم بدنش بیشتر تخریب میشود.

بله. سیگار تو را لاغر نمیکند. بلکه ضعیفت میکند. هم سیستم ایمنی هم کیفیت خون بدن را پایین می آورد. پس اگر بعد از ترک سیگار دچار افزایش وزن می شوی، علت آن را ترک سیگار ندان. تو به چرخه طبیعی بدنت برگشته ای. حالا برای بهبود آن چرخه کاری کن. دنبال راه درست تنظیم متابولیسم بدنت برو.

خاصیت سیگار این است که تو را از رسیدن به پاسخ های مرغوب باز می دارد. ترک سیگار فرصت خوبی است که جواب درست و مناسبی برای چرخه زیستی بدنت پیدا کنی. آن موقع می توانی وزنت را کم کنی، لاغر باشی، خوشحال باشی و در عین حال… ضعیف هم نباشی.

تاثیر ترک سیگار بر پوست

تاثیر ترک سیگار بر پوست و زیبایی بلافاصله چند روز پس از ترک سیگار مشخص می شود: اصلا خودت احساس می کنی بلافاصله رنگ و رویت بازتر شده. و حقیقتا هم درست احساس میکنی. میدانی چرا؟

چون تا پیش از این وقتی سیگار می کشیدی، با تنگ شدن رگ های خونی، مواد مغذی کمتری به پوستت می رسید. اصولا فردی که سیگار میکشد هم پوست صورتش زودتر چروک و زرد و تاریک می شود و هم پوست بازوها و بدنش…

تاثیر سیگار بر بیماری پسوریازیس

تاثیر سیگار روی پوست

بیماری پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی پوستی است. یعنی بدن خودت به پوست خودت حمله می کند. تحقیقات نشان داده آنهایی که سیگار می کشند ریسک مبتلا شدن به این بیماری را بیشتر متحمل می شوند.

سیگار و پسوریازیس

تاثیر ترک سیگار بر مغز

سیگار با مغز چکارم یکند و تاثیر ترک سیگار بر مغز چیست؟ اگر خبواهم کمی علمی توضیح بدهم، باید بگویم که سیگار با هیدروکسی کردن هموگلوبینهای خون، ظرفیت اکسیژن رسانی به مغز را کاهش میدهد.

یعنی چی؟

یعنی هر وقت سیگار میکشی، تغذیه مغزت را بی کیفیت تر میکنی. یعنی با هر نخ سیگار، مغزت را تنبیه میکنی. از طرفی، همراه با این تنبیه، با نیکوتین به مغزت آرامش هم میدهی. ترکیب این دود و سم با این آرامش، میشود یک الگوی اشتباهی در سامانه ارزشی مغز تو. خیلی عجیب است نه؟ این صوت را گوش بده:

همچنین سایت اوری دی هلث می گوید سیتوکین های خاص موجود در افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با تشکیل آنوریسم مغزی دارند…

ویکی پدیا در باره آنورمیسم مغزی نوشته : آنوریسم عروق مغزی ناشی از یک ضعف در جدار شریان‌های مغزی است که بتدریج به علت بالا بودن فشار در داخل عروق سبب برجستگی و ایجاد حباب می‌شود و چون جدار آن‌ها ضعیف تر از جدار طبیعی شریانها است ممکن است پاره شود و سبب خونریزی مغزی شود..

من خودم به خاطار دارم که سرپرست یکی از مجتمعهای تولیدی که سالها پیش در آنجا فعالیت میکردم به علت سردرد ناگهانی حاصل از همین بیماری متاسفانه فوت کرد. او هر روز یکی دو پاکت سیگار باریک می کشید…

5 2 آرا
امتیاز این پست

توسط حامد سلیمی

من حامد سلیمی هستم مدیر موسس تازه نفس و ساکن تهران. از سال 1395 به صورت تمام وقت و تخصصی برای آموزش ترک سیگار به مخاطبهام فعالیت می کنم. کاری که در ابتدا خودم با تمام جزئیات و اساسی انجامش دادم!

واسه نظرات اینجا عضو میشم
باخبرم کن از...:
guest
1 دیدگاه
قدیمیترینا
جدیدترینا بیشترین رای گرفته ها
بازخوردهای داخل پست
مشاهده همه نظرات
ناشناس
ناشناس
25 تیر 1400 7:06 ب.ظ

بعد از ۱۵سال سیگار کشیدن هرروز هرروز بدون یک روز کم کاستی امروز ساعت ۱۱ظهر تا الان که حدود ۷بعدظهر هست دیگه لب به سیگار نزدم بعد از ۱۵ سال سیگار کشیدن وقتی داشتم امروز میکشیدم حین کشید قسم خوردم دیگه تمام خسته شدم و از امروز تا روزی که خدا عمر بهم داد دیگه لب به سیگار نمیزنم خدایا توکل به خودت