سیگار چیست

سیگار چیست و سیگار کشیدن به چه معناست؟ چرا سیگار میکشیم؟ هر مرجع و منبعی نگاه و زاویه دید خودش را به این ماجرای فراگیر در زندگی انسانها دارد.

  1. در زبان فارسی خودمان سیگار به استوانه ای کاغذی گفته می شود که حاوی گیاه تنباکو یا همان توتون است. انواع مختلف مارکهای سیگار به طور متداول توسط کارخانه های دخانیات تولید می شوند و حاوی انواع موادی شیمیایی مضر هستند.
  2. سایت رسمی کنسر در این باره نوشته: تیوپی به شکل لوله حاوی برگهای توتون که فقط از یک طرف روشن و دود میشود و عامل بیماریهای جدی مختلف از جمله برونشیت مزمن است.
  3. دانشنامه بریتانیکا در این باره مینویسد: سیگار، رول کاغذ بسته بندی شده از تنباکوهای ریز برش خورده. نمونه اولیه سیگار توسط آزتکها و بومیان مکزیک به این شکل بود: برگهای خورد شده توتون پیچیده شده در پوست ذرت یا نیشکر!
  4. سایت رسمی انجمن ریه دنیا هم نسبت به سیگار تعریف خودش را دارد که بیشتر شامل اشاره به مواد شیمیایی آسیب زای ان است. به گفته این مرکز سیگار یک پک کامل از بیش از 60 نوع سم است که به اندازه کافی نسبت به خطرات آن اطلاع رسانی نشده
  5. مرکز رسمی اطلاع رسانی سو مصرف گیاهان اینطور سیگار را تعریف کرده: سیگار با نیکوتین موجود در خود، غدد آدرنال در مغز را تحریک میکند تا هورمون اپی نفرین (آدرنالین) را آزاد کند و با افزایش سطح دوپامین حس خوبی به فرد بدهد.
سیگار چیست
چرا سیگار میکشیم

نحوه سیگار کشیدن

نحوه سیگار کشیدن به شکل دود کردن این استوانه کاغذی حاوی توتون است. این کار با مکش هوا (دم) روی قسمت فیلتردار ته سیگار، و بیرون دادن دود حاصل از سوختن توتون به وسیله بازدم است.

معنای سیگار کشیدن

معنای سیگار کشیدن طبق تعریف وبسایت رسمی تازه نفس، پناه بردن به ماده ای روانگردان به نام سیگار جهت پُر کردن چاله ای احساسی، پوشش فقدان معنا در لحظات، یا رفع کنجکاوی اولیه ناشی از تبلیغات هدفمند سیگار در جامعه است. نظری راجع به این جمله داری؟ فردی که سیگار میکشد در واقع نسبت به سیگار دچار پناهندگی احساسی است.

Empty Cigarette Pack
معنای سیگار کشیدن

دلیل آرامش سیگار

آرامش سیگار حاصل از سیگار کشیدن، نویع شبیه سازی است که به دلیل قرارگیری ماده شیمیایی نیکوتین روی گیرنده های هورمون لذت در مغز اتفاق می افتد. همچنین قرار گرفتن ته سیگار میان لبها، نوعی تحریک عاطفی شبیه به دوران نوزادی و شیرخوارگی به دنبال دارد.

دانشمندان به این تحریک عاطفی rooting reflex یا واکنش عصبی لبهای نوزاد به پستان مادر میگویند. اینکه نوزاد با لبهایش به دنبال پستان مادر میگردد دقیقا به همین علت است.

ماده روانگردان نیکوتین همراه با دود در سریعترین زمان ممکن به مغز میرسد. از آنجایی که این نوع از پناهندگی احساسی، همزمان ظرفیت اکسیژن رسانی خون را کاهش میدهد، حاوی یک الگوی متناقض در سامانه های ارزشی مغز است. (اگه بده چرا حال میده اگه خوبه چرا ضرر داره)

کام گرفتن از سیگار و پک زدن به سیگار

کام گرفتن از سیگار به معنای تماس لبها با سیگار، مکیدن هوا از لای دندانها و ورود مواد دود شده آن به داخل دهان است. هر کام سیگار میتواند به داخل ریه فرستاده شده و یا اینکه بلافاصله از همان فضای دهان به بیرون پس فرستاده شود. به این فرایند، پک زدن به سیگار میگویند.

دو کام حبس

دو کام حبس به معنای دو بار پک زدن پیاپی به سیگار بدون بیرون فرستادن دود آن است. این کار یک عمل خطرناکتر از حالت عادی سیگار کشیدن است و ریسک حمله قلبی را ممکن است بالا ببرد. مسلما دو کام حبس بر خلاف اصطلاح کلیشه ای “فاز سنگین” که به آن اطلاق میشود، یک رفتار سبکسرانه است که روی قلب فشار مضاعف می آورد.

3.7 3 آرا
امتیاز این پست
واسه نظرات اینجا عضو میشم
باخبرم کن از...:
guest

2 نظرات
قدیمیترینا
جدیدترینا بیشترین رای گرفته ها
بازخوردهای داخل پست
مشاهده همه نظرات
اوزرا
اوزرا
بهمن 24, 1399 4:36 ب.ظ

سیگار(سی+گار)کلماتی که سی دارند.تورکی اند.مثل سی مرغ.سی گل.سیب.سینی.سیبک.سینا.سینان.سینان داش(سنندج سابق)سیریز.سیلان.سیمان.سیبل.سینه++هر کلمه ایی گار دارد.تورکی است.مثل سیگار.ماندگار.یادگار.روزگار.ایزگارا.سازی گارا.سازگار.سیگار.توتون.تنباکو(بروزن باکو.ماکو)تورکی است.

اوزرا
اوزرا
بهمن 24, 1399 4:38 ب.ظ

سیگار کشیدن.یا سیگار نوشیدن؟؟؟سیگار چک دیم.مثل آه چک دیم(آه کشیدم)سیگاری ایچدیم.مثل آند ایچدیم.(قسم خوردم)…..این اصطلاحات تورکی است.