تازه نفس
آموزش ترک سیگار

با صدایی لرزان گفت: احساس می‌کنم هیچ پناهی به جز سیگار ندارم.

احساس اندوه تمام زندگی‌ام را گرفته و سیگار تنها همدرد من است… من و سیگار و تنهایی

همدردی یعنی اهمیت دادن به احساسات دیگران. هنگامی که خوشی و ناخوشی فرد یا افرادی برای ما اهمیت پیدا کند، ما همدرد آن‌ها می‌شویم.

به همین ترتیب وقتی غمی داریم و در پاسخ به آن غم سیگار می‌کشیم، سیگار را همدرد خودمان می‌بینیم چون او هم پا به پای غمی که داریم می‌سوزد.

اما بیایید برای همیشه دو نوع سوختن را از همدیگر تفکیک کنیم. یک دسته از سوختن‌ها برای پدید آمدن روشنایی هستند. مثل سوختن شمع وقتی که برق‌ها رفته باشد.

سوختن شمع زیباست چرا که در ازای خرج از دارایی خود، به دیگران روشنایی می‌دهد. به همین خاطر انسان‌های مختلف در سراسر دنیا وقتی می‌خواهند با خودشان خلوت کنند و یا به آرامش برسند، اطراف خودشان را از شمع پر می‌کنند. شاعران مختلفی داریم که از اصطلاح «شمع محفل» برای توصیف افراد همدرد و فداکار استفاده می‌کنند.

شمع

چرا سیگار میکشیم؟

سوختن سیگار اگرچه ویژگی‌های مشترکی با سوختن شمع دارد، اما کارکرد آن دقیقا برعکس شمع است. یک سیگار مثل یک شمع می‌تواند باعث روشن شدن صدها سیگار خاموش بشود و از آتش خودش کاسته نشود. اما پیامد سوختنش چیست؟

افت کارایی قلب، سرفه‌های نفس‌گیر، از بین رفتن حالت طبیعی مو و تضعیف حواس پنج‌گانه. ویژگی مشترک سیگار و شمع نباید ما را از پیامد متفاوت سوختنشان غافل کند.

سیگار و تنهایی

برای همدردی لازم است توجه شما تاثیر مثبتی داشته باشد.

چه می‌شود اگر شما برای همدردی با یک خانواده زلزله دیده به میان آن‌ها بروید و باقی‌مانده وسایل و دارایی‌هایشان را درهم بریزید و خراب کنید؟ تاثیر توجه شما در این حالت باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود. این دقیقا کاری‌ست که سیگار به عنوان همدردی با ما انجام می‌دهد.

سیگار

روزی یکی از مخاطبان تازه نفس با من تماس گرفت و با صدایی لرزان گفت: احساس می‌کنم هیچ پناهی به جز سیگار ندارم. احساس اندوه تمام زندگی‌ام را گرفته و سیگار تنها همدرد من است. به یاد گذشته خود افتادم. دورانی که همین احساس و دلخوشی را نسبت به سیگار داشتم. گذر روزها از خاطرم عبور کرد. پاسخ من به آن فرد و تمام افرادی که سیگار را به عنوان یک همدرد همراه خود دارند چیزی‌ست که تجربه کرده‌ام:

شمع زندگی‌تان را پیدا کنید، پیش از آن‌که تمام پروانه‌های زیبای زندگی‌تان به پای سیگار بسوزند.

سیگار و تنهایی

[حامد سلیمی]

حامد سلیمی هستم و تازه‌نفس برای زندگی بدون سیگار با شماست. تازه نفس در شهریور ماه 1395 افتتاح شد. ما می‌خواهیم از ترک سیگار تا درک جدیدی از مدیریت عادات خودمان با آرامش حرکت کنیم.

مقالات مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن